Fredagens våldsdåd i Fagersta

Vi flaggar på halv stång på kommunens allmänna platser.

Bild på svenska flaggan på halvstång

Den 25 augusti flaggar Enköpings kommun på halv stång på allmänna platser för att visa stöd till de drabbade i våldsdådet i Fagersta den 21 augusti.

Tisdagen den 25 augusti flaggar kommunen på halv stång på kommunens allmänna platser. Detta med anledning av den tragiska händelsen i Fagersta under fredagen den 21 augusti.

Våra tankar går till de drabbade, deras anhöriga och elever och skolpersonal.

All vår personal är informerad och på förskolor och skolor hjälps vi åt för att svara på de frågor och tankar som eventuellt finns. Vi erbjuder också samtal och stöd inom skolhälsan, och elevhälsoteamen finns på plats.

Tänk på att inte sprida falska uppgifter

Vid stora händelser, som i en kris eller vid ett våldsdåd, kan många rykten spridas. Tänk på att inte sprida obekräftade uppgifter. Genom att endast sprida bekräftade uppgifter från polis och andra myndigheter bidrar du till att minska ryktesspridningen.

Har du frågor och funderingar kring kris och krishantering?

Du hittar bra information om kris och krishantering på Krisinformations webbplats. Jobbar du med barn och unga som uttrycker oro och funderingar? Då hittar du bra information på Lilla krisinfos webbplats.

Kontakta oss vid frågor

Om du har frågor eller vill veta mer är du välkommen att kontakta oss.