Renovering och utveckling av Örikets lekplats

I takt med att Enköping växer behöver kommunen se över våra lekplatser och mötesplatser. Som ett steg i detta planerar kommunen att utveckla Örikets lekplats.
- Status: Planerad
- Byggstart: Höst 2026
- Klart: Vinter 2026
- Vad det ska bli: Utflyktslekplats
- Vem som bygger: Enköpings kommun
- Markägare: Enköpings kommun
- Adress: Polgatan
Om projektet
Enköpings kommun planerar att renovera och utveckla Örikets lekplats. Lekplatsen ska få ett delvis nytt innehåll och det ska finnas aktiviteter för små och stora barn. Målet är att den nya lekplatsen ska vara klar i slutet av 2026.
Varför vi gör det här
Enköpings kommun växer och i takt med det behöver vi se över till exempel våra lekplatser. I och med utbyggnaden längs med Dr Westerlunds gata kommer trycket på Örikets lekplats att öka och därför planerar kommunen att utveckla och renovera lekplatsen.
Det här händer just nu
Under september månad har vi samlat in synpunkter och idéer till lekplatsen för att kunna göra en förstudie under hösten.
Så kommer det att se ut
Mer information om hur lekplatsen kommer att se ut kommer efter att medborgardialogen är färdig och analyserad.