Stipendiater

I morse fick 48 studenter på Westerlundska gymnasiet ta emot stipendium. Stipendierna delades ut vid morgonens skolavslutning i Kompassen.


Vi gratulerar följande stipendiater i årskurs 3!

Lions (1500 kr) ”Bästa kamrat”
Anna Lifh VO3
Sparbanken i Enköping ”Ekonomi och företagande”
Petra Larsson EK3 (5000 kr)
Isabella Blomdahl EK3 (1000 kr)
Jim Eriksson EK3 (1000 kr)
Louise Svedhamre EK3 (1000 kr)
Lovisa Wahlberg EK3 (1000 kr)
Emma Ölmeborg EK3 (1000 kr)

Sparbanken i Enköping ”För goda prestationer” (1000 kr vardera)
Charlotta Lindell ES3
Matilda Löfgren NA3B
Nellie Skoglund SA3A
Tim Palm TE3A
Rebecka Knutsson TE3B

Westerlundsällskapet ”Till välförtjänta elever” (1000 kr vardera)
Elsa Karlsson VO3
Martin Lindberg NA3B

Sällskapet Enköpingskamraterna ”Till framgångsrika elever” (1500 kr vardera)
Samuel Hertsberg Åsander NA3A
Damon Groot NA3B
Jonathan Boström NA3B
Oskar Vallén SA3B
Sofia Nygren SA3B
Felicia Ihrsén SA3B
Eric Axtelius TE3A
Daniel Törnqvist TE3B

Enköpings Fabriks- och hantverksförening ”För goda studieresultat” (500 kr vardera)
Dennis Skogäng BA3H
Mushtaba Rahmazani BA3M
Oscar Kölnert EE3-D
Linus Lund EE3-E
Tove Nummelin BF3
Elin Judell HA3
Moa Wellbrant HA3
Hanna Pettersson RL3
Victor Rolf RL3
Alva Boman VO3

Byggnadsindustrins yrkesnämnd i Uppland ”Årets bygg elev” (3 000 kr)
Adam Karlsson BA3H

Guldpenseln från Alcro ”För fina studieresultat, gott kamratskap och goda yrkeskunskaper”
Denise Wilson BA3M

Motorbranschens Riksförbund (1500 kr vardera)
Filip Färnqvist F3TL
Filip vann även årets studie- och premieresa till finalen i Swedish
Jumaali Alizada F3TB

IF Metall (2000 kr vardera)
Viktor Malmsten F3TM
Simon Svensson F3TM

ICA Maxi Enköping ”För goda insatser” (500 kr vardera)
Maja Järvetun HA3
Ronja Pettersson HA3

Idrottsstipendium ”För extraordinära insatser i de olika idrottskurser hon gått” (Idrottspokal 2016)
Stina Arosenius SA3A

Samtliga studenter på Individuella programmet ”God kamratskap och gott studieresultat” (200 kr vardera)
Emelie Munter
Kim Lind
Rasmus Johansson
Sebastian Ström
Mikolaj Binieda
Kenan Selimovic
Marcus Wendt